Piše: Zvonko Džokić
Uvodna napomena
Jedna od najvažnijih veština koju treba savremeni čovek da usvoji je – veština regulisanja stresa! Upravljanje stresom predstavlja i predstavljaće kamen temeljac opstanka i uspeha radnog i odgovornog čoveka u 21. veku.
Kratki tekst koji sledi je samo jedna, ali istovremeno i veoma važna, skica za usvajanje osnovnih pravila tačnog prepoznavanja i efikasnog regulisanja stresa. Nje se uvek treba držati detaljno i precizno, ukoliko se želi uspostaviti pravilan i celovit pristup regulisanju stresa.
O moći i nemoći postojećih praktičnih modela antistres pristupa, kao i programa stres menadžmenta, bilo je već nešto rečeno u prethodnim, a biće više govora i u budućim tekstovima.
Procedura
Uspešno regulisanje stresa i stresnog poremećaja se uglavnom zasniva na pažljivom praćenju sledećih koraka, kao i preciznom izvršavanju specifičnih postupaka koje zahtevaju bitne pozicije sadržane u njima:
- Prepoznavanje stresnog poremećaja
- Zauzimanje aktivnog stava
- Regulisanje neadekvatnih emocionalnih reakcija
- Regulisanje negativnih misaonih sadržaja
- Regulisanje traumatskih memorija
- Regulisanje poremećenih telesnih reakcija i funkcija
- Regulisanje ponašanja
- Usvajanje tehnike efikasne psihomotorne relaksacije
- Usvajanje tehnike ciljane vizuelizacije
- Regulisanje ishrane
- Regulisanje odmora
- Fizičke vežbe
- Organizacija vremena
- Obezbeđivanje socijalne podrške
Fleksibilnost
Svaka stresna konstelacija i dublja struktura stresnog poremećaja je uvek različita, autentična i jedinstvena u odnosu na konkretnu ličnost, njeno okruženje i vreme. Praktični pristup regulaciji stresa se uvek prilagođava takvoj jedinstvenoj datosti!
Uputstvo za upotrebu
Ukoliko ličnost koja je pod stresom ne uspeva samostalno da prevaziđe stresni poremećaj (ne)praćenjem ovih koraka i (ne)preduzetim postupcima, nužno je da se obrati stručnjaku za stres menadžment. Naravno, onom pravom koji vlada velikim iskustvom, teoretskim znanjem i proverenim modelima u tretmanu stresnih poremećaja!
A, to je danas najteže, u postojećem i već grotesknom galimatijasu sveprisutnih svakojakih šarlatana – „isceljitelja“, gurua, samozvanih stručnjaka i sl. Onih, trenutno bezbrojnih, koji bez kontrole, srama i odgovornosti (jer ih nemaju) slobodno svakodnevno defiliraju po programski i naučno već zapuštenim i u mnogo čemu poremećenim medijima i javnim govornicama. Istovremeno masa neprosvećenih i neukih ljudi, što je i najveći procenat populacije u odnosu na istinska znanja o pravilnom pristupu regulaciji stresa, je već naučena da se „lepi“ na takve „fastfud“, „soulfud“ i magijske rol modele…
Napomena
Dugotrajno prisustvo neregulisanog stresnog poremećaja u organizmu dovodi do produbljivanja neravnoteže na svim nivoima psiho-neuro-endokrino-imunološke osovine. Time neizbežno vodi ka ugrožavanju zdravlja, profesionalne i lične funkcionalnosti, kao i celokupnog opstanka ličnosti koja je pod stresom.
Svaka negacija ovakve realnosti najskuplje košta, uništenim zdravljem i upropašćenim životom! Ovo pravilo treba uvek imati na umu.
Naravoučenije za „pametne“
Informiši se na vreme.
Trudi se da redovno proveravaš nivo stresa u svom organizmu.
I, konačno, nauči kako da izabereš adekvatne tehnike i programe čišćenja stresa i održavanja organizma.
Ukoliko to ne znaš, potraži pomoć kod pravog stručnjaka, dok je vreme… Jer, vreme organizmu koji je pod stresom ubrzano ističe!
Za one druge – savremene „postmoderniste“
Ma, „Keep cool!“. Uživaj bratee…